Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης

Κατασκευή φωλιάς- Μια βιωματική δράση σε συνεργασία με την Εταιρεία Προστασίας Βιοποικιλότητας Θράκης

Την Παρασκευή 15 Μαρτίου 2024 οι μαθητές/τριες του ΓΕΛ Σουφλίου κατασκεύασαν φωλιές για μικροπούλια, οι οποίες θα τοποθετηθούν στο  δάσος της Δαδιάς, συμβάλλοντας στο ξαναζωντάνεμά του. Τους μαθητές και τις μαθήτριες ενημέρωσαν, καθοδήγησαν και συνέτρεξαν καθ’ όλη τη διάρκεια της δράσης η κα Σκαρτσή Δώρα, δασολόγος, υπεύθυνη της Εταιρείας Προστασίας Βιοποικιλότητας Θράκης και ο Armindo Veiga, βιολόγος- εθελοντής, μέλος του Ευρωπαϊκού Σώματος Αλληλεγγύης (European Solidarity Corps). Ο βιωματικός χαρακτήρας της συγκεκριμένης δράσης συνεπήρε τους μαθητές και τις μαθήτριες που συμμετείχαν σε αυτήν.

eikona teliko teliko fwlieseikona fwlies teliko teliko2

Κλιματική αλλαγή- Ενημέρωση από το ΚΠΕ Βιστωνίδας

Την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν και να λύσουν τις απορίες τους σχετικά με το πάντα επίκαιρο θέμα της κλιματικής αλλαγής στον πλανήτη. Η ενημέρωση πραγματοποιήθηκε από τον υπεύθυνο του ΚΠΕ Βιστωνίδας, κύριο Παναγιώτη Ντούμα, ο οποίος με πολύ ξεκάθαρο και άμεσο τρόπο αναφέρθηκε στις αιτίες του φαινομένου, τα περιθώρια αντιμετώπισής του αλλά και τις επιπτώσεις του όχι μόνο στο φυσικό περιβάλλον αλλά και στη σωματική και την ψυχική υγεία των ανθρώπων.  Τα σαφή μηνύματα που έλαβαν οι μαθητές/τριες κατά την αλληλεπίδραση τους με τον κύριο Ντούμα, ελπίζουμε να συμβάλει στην υπεύθυνη στάση των ενεργών πολιτών του αύριο για έναν βιώσιμο πλανήτη.

Κπε τελικό

Λύκειο Σουφλίου: Συμμετοχή στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Μείωσης Αποβλήτων

Οι μαθητές των προγραμμάτων «Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης» και «Σχολεία Πρέσβεις για το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο» του Λυκείου Σουφλίου παρακολούθησαν την Τετάρτη, 23 Νοεμβρίου 2022 μία εξαιρετική ενημέρωση στο Μουσείο Τέχνης Μεταξιού, Μεταξουργεία Τσιακίρη με θέμα τα “Βιώσιμα Κλωστοϋφαντουργικά Προϊόντα”.

αφίσα EWWR 2022 EAN 5

Το συγκεκριμένο θέμα αποτελεί βασική προτεραιότητα της «Πράσινης ατζέντας» για το περιβάλλον και τον περιορισμό της σπατάλης ενέργειας. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για πρακτικές που υιοθετήθηκαν από την Μεταξουργεία Τσιακίρη και συνάδουν με τη στρατηγική της ΕΕ για βιώσιμα και κυκλικά κλωστοϋφαντουργικά προϊόντα.

Περισσότερα: Λύκειο Σουφλίου: Συμμετοχή στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Μείωσης Αποβλήτων

Ολοκλήρωση περιβαλλοντικών δράσεων-«Μαζεύουμε καπάκια»

Οι μαθητές των περιβαλλοντικών ομάδων του Λυκείου Σουφλίου στο πλαίσιο των δράσεων επανάχρησης και κυκλικής οικονομίας, κατά το σχολικό έτος 2021-2022, μάζεψαν περίπου 100 κιλά καπάκια. Αυτά πιθανότατα θα «περιφέρονταν» στους δρόμους της πόλης μας. Τώρα θα διατεθούν στην Κοινωνική Συνεταιριστική επιχείρηση «ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΑ ΑΣΤΡΑ», για την ενίσχυση των δράσεών της στην προμήθεια αναπηρικών αμαξιδίων.

Ευχαριστούμε θερμά το ΚΤΕΛ Έβρου, για την άμεση ανταπόκρισή του στο αίτημα μεταφοράς τους στην Αθήνα.

290866031 711018859985662 8235528709922207244 n                                 290324633 796060331765761 1517916010344963383 n

MapΕρμού 1, 68400, Σουφλί

phone 2554022294