Μαθητές του ΓΕΛ Σουφλίου στη 44η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδος

Το Γενικό Λύκειο Σουφλίου συμμετείχε στην 44η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδος, που είναι μία μοναδική εκδήλωση η οποία συγκεντρώνει περίπου 200 νέους, ηλικίας 16-25 ετών από την Ευρώπη και την υπόλοιπη Ελλάδα, για μία τετραήμερη δράση που ξεκίνησε την Παρασκευή, 16 Δεκεμβρίου 2022 και έλαβε τέλος τη Δευτέρα, 19 Δεκεμβρίου 2022 στη Θεσσαλονίκη.

ΕΚΝΕ 1     ΕΚΝΕ 3

Στόχος της διοργάνωσης είναι η γνωριμία των νέων με τα Ευρωπαϊκά ζητήματα καθώς επίσης και η διεξαγωγή διαλόγου πάνω σε αυτά. Η Συνδιάσκεψη αποτελεί περιβάλλον στο οποίο οι νέοι μπορούν να εκφράσουν ελεύθερα τις απόψεις τους και να βιώσουν μια εμπειρία άτυπης μάθησης, με έμφαση στην ιδιότητα του Ευρωπαίου πολίτη. Θεματική της φετινής διοργάνωσης ήταν « (O) Άνεμος (της) αλλαγής - Νεανικές Πρωτοβουλίες για την Ανάπτυξη περιβαλλοντικής συνείδησης: Ο δρόμος προς τη βιωσιμότητα και την αειφόρο ανάπτυξη των κοινωνιών».

ΕΚΝΕ 5                        ΕΚΝΕ 2

Μία μαθήτρια και ένας μαθητής του σχολείου μας συνεργάστηκαν και αλληλεπίδρασαν με ομότιμούς τους από την Ελλάδα και την Ευρώπη, γνωρίζοντας με βιωματικό τρόπο τον εποικοδομητικό και δημοκρατικό διάλογο, την ευγενική διατύπωση ιδεών, προτάσεων και απόψεων συναισθανόμενοι τα δικά τους όρια αλλά και τα όρια των άλλων και ερχόμενοι σε επαφή με διαφορετικές πτυχές του εαυτού τους. Όπως παραδέχονται οι ίδιοι υπήρξε για αυτούς ένα τετραήμερο «κοπιαστικής και απαιτητικής ακαδημαϊκής εργασίας, αλλά πολύτιμη και μοναδική εμπειρία ζωής που μας έμαθε πολλά πράγματα για την Ευρωπαϊκή μας ταυτότητα, τον υγιή τρόπο διαβούλευσης στο πλαίσιο του σεβασμού και της ανεκτικότητας, και, εν τέλει, για τους ίδιους μας τους εαυτούς».