Μαθητές του ΓΕΛ Σουφλίου στο 16ο Ενδοσχολικό Μοντέλο Ευρωπαϊκής Συνόδου

Το Σάββατο 4 και την Κυριακή 5 Μαρτίου επτά μαθήτριες από την Α' και Β' ταξη του Λυκείου Σουφλίου συμμετείχαν στο 16ο Ενδοσχολικο Μοντέλο Ευρωπαϊκής Συνόδου που διοργάνωσε η Ελληνογαλλικη Σχολή Καλαμαρι στη Θεσσαλονίκη.

kalamari 2       kalamari 4               kalamari 3   kalamari 5

Οι μαθήτριες μας, μαζί με 16 μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου Σουφλίου που προσκλήθηκαν επίσης, είχαν την ευκαιρία να αληλλεπιδράσουν με συμμαθητές τους από την Σχολή Καλαμαρί, να συζητήσουν μέσα στις Επιτροπές, να τοποθετηθούν σε επίκαιρα θέματα αναφορικά με την κλιματική αλλαγή, την κοινωνική δικαιοσύνη, τα δικαιώματά των γυναικών- ισότητα φύλων, τη δημόσια υγεία, την ενέργεια, να καταλήξουν σε ομόφωνα συμπεράσματα και να τα παρουσιάσουν στην Ολομέλεια, ακολουθώντας τους κανόνες της συζήτησης κατά τα πρότυπα των κοινοβουλευτικων συζητήσεων στην Ολομέλεια του ΕΚ!

kalamari 6

Η διοργάνωση της προσομοίωσης ήταν εξαιρετική και με τη συμβολή των εκπαιδευτικών του αγγλικού και γαλλικού τμήματος της Σχολής αλλά και των αποφοίτων και μαθητών της που στελέχωσαν τις Επιτροπές ως Πρόεδροι και συντονιστές έπειτα από 2 χρόνια παύσης αντίστοιχων εκδηλώσεων λόγω κορονοϊού, οι μαθήτριες μας βίωσαν μία αξέχαστη εμπειρία.

Καλλιέργησαν κι εξέλιξαν τις επικοινωνιακές τους δεξιότητες, ασκήθηκαν στον δημοκρατικό, γόνιμο κι εποικοδομητικο διάλογο με ευελιξία, διάθεση συμβιβασμού, σεβασμό και αποδοχή της διαφορετικής άποψης των συνομιλητών τους ως ενεργητικοί ακροατές, αποδεικνύοντας στην πράξη την ιδιότητά τους ως Μαθητές-Πρεσβεις του ΕΚ και την προσπάθειά τους να προβάλλουν τις αρχές και αξίες της ΕΕ!

Ευχαριστούμε πολύ την Ελληνογαλλικη Σχολή Καλαμαρί και τις συναδέλφους εκπαιδευτικούς για την μέγιστης εκπαιδετικης αξίας εμπειρία που πρόσφεραν στους μαθητές μας για 4η χρονιά!

Συγχαρητήρια στις Μαθήτριες-Πρέσβεις του ΓΕΛ ΣΟΥΦΛΙΟΥ για την ενεργή συμμετοχή τους!

kalamari 7