ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ 9 ΜΑΙΟΥ 2023

Με συμμετοχή σε δύο δράσεις γιόρτασε σήμερα το ΓΕΛ Σουφλίου την Ημέρα της Ευρώπης!Αρχικά Μαθητές-Πρεσβεις του ΕΚ από την Α' και Β' τάξη παρουσίασαν το Εθνικό Δάσος της Δαδιας στην περιβαλλοντικη δράση "Μαθαίνω, συνεργάζομαι και δρω: περιοχές Natura". Στη συνέχεια Καθηγήτριες-Πρεσβεις του ΕΚ του ΓΕΛ Σουφλίου πηραν μερος στη διαδικτυακή εκδήλωση του EPAS etwinning Group "Europe is yours! Europe Day 2023",στις 20.00 ώρα Βρυξελλών, όπου προσκεκλημενοι εκπαιδευτικοι από την Ουκρανία μίλησαν για τις δράσεις των σχολείων τους παρα τις αντίξοες συνθήκες του πολέμου.

EΥΡΩΠΗ 1  ΕΥΡΩΠΗ 2  ΕΥΡΩΠΗ 3  ΕΥΡΩΠΗ 4

Σε συνεργασία με το Μουσικό Λύκειο Μυτιλήνης και το Μουσικό Λύκειο Σερρών και την συμμετοχή τους στη δια ζώσης ημερίδα Euroscola στις 26 Ιανουαρίου 2023 με θέμα "Media and democracy: The EU's actions to tackle Disinformation" με τους Μαθητές-Πρεσβεις του Μουσικού Λυκείου Μυτιλήνης στη διαδικτυακή εκδήλωση που οργάνωσε το Μουσικό Λύκειο Μυτιλήνης στο Αμφιθέατρο του Τμήματος Ωκεανογραφιας και Θαλασσίων Επιστημών του Παν/μίου Αιγαίου. Την εκδήλωση χαιρέτησε ο κ. Γρηγορίου, καθηγητής του Πανεπιστημίου Αιγαίου και υπεύθυνος του Europe Direct Β. Αιγαίου, ο Πρόεδρος του Γραφείου του ΕΚ στην Ελλάδα κ. Τσουτσοπλιδης και ο Ευρωβουλευτης κ. Αρβανίτης.

Οι καθηγητές που συμμετείχαν απο διάφορες χώρες της Ευρώπης αντάλλαξαν απόψεις για τις μελλοντικές δράσεις του προγράμματος EPAS etwinning, παρακολουθησαν video μαθητών με θέμα "Τι σημαίνει η Ευρώπη για μένα;" , έγραψαν αντίστοιχα μηνύματα σε ειδικά διαμορφωμένο padlet και έκλεισαν τη γιορτή της Ημέρας της Ευρώπης ακούγοντας το τραγούδι των μαθητών του ΓΕΛ Σουφλίου "Όλοι μαζί" σε στίχους και μουσική δική τους στην αγγλική τη γαλλική, την ιταλική και την ελληνική γλώσσα.

Happy Europe Day 2023!

ΕΥΡΩΠΗ 5           ΕΥΡΩΠΗ 6              ΕΥΡΩΠΗ 7