ΓΕΛ ΣΟΥΦΛΙΟΥ-ΓΕΛ ΜΕΝΕΜΕΝΗΣ EPAS 2023

Την Δευτέρα 15 Μαΐου Μαθητές και Καθηγητές Πρεσβεις του ΕΚ από το ΓΕΛ Σουφλίου και το 1ο ΓΕΛ Μενεμένης συμμετείχαν σε διαδικτυακή εκδήλωση που οργάνωσαν αφιερωμένη στην παγκόσμια ημέρα ποίησης με έμφαση στην Ευρωπαϊκή ποίηση. Πιστοί στην ιδιότητά τους οι μαθητές των 2 σχολείων ως Πρεσβεις των αξιών και αρχών του ΕΚ, μέσα από την απαγγελία επιλεγμένων ποιημάτων από Ευρωπαίους ποιητές προσέγγισαν τις αξίες της ειρήνης, της αγάπης και του έρωτα, της φιλίας και της αλληλεγγύης, του σεβασμού προς το περιβάλλον και τη γυναίκα και μας έκαναν κοινωνους τους με ένα ξεχωριστό και πρωτότυπο μέσο, την Ποίηση. Την εκδήλωση πλαισιωσε με την παρουσία του ο ποιητής Ευάγγελος Δρόσος, με τον οποίο οι μαθητές μας συζήτησαν για τη δική του σχέση με την ποίηση.

Δείτε τη συνεργασία μας εδώ

HE5 HE1  HE4  ΣΟΥΦΛΙ ΜΕΝΕΜΕΝΗ

Ο Ευάγγελος Δρόσος, εξαιρετικά επικοινωνιακός και απλός, απάντησε στις ερωτήσεις των μαθητών και αναφέρθηκε στην ανάγκη μας να εκφραζόμαστε και να βρίσκουμε καταφύγιο στην τέχνη όποιας μορφής κι αν είναι, καθώς αυτή αποτελεί την οδό γαλήνης και το απαραίτητο συστατικό της ζωής μας που μας οδηγεί στην ηθική ανάταση και την αγαλλίαση.

Συγχαρητήρια στους μαθητές των 2 σχολείων για την εξαιρετική συνεργασία τους και την επιλογη και απόδοση των ποιημάτων!

Συγχαρητήρια και στις εκπαιδευτικούς για την υποστήριξη των μαθητών και της εκδήλωσης!

Μπορείτε να παρακολουθήσετε την διαδικτυακή συνάντηση των δύο σχολείων στον παρακάτω σύνδεσμο