To ΓΕΛ Σουφλίου πήγε… θέατρο

Την Τρίτη 29 Ιανουαρίου το σύνολο των μαθητών του σχολείου μας παρακολούθησε μια εξαιρετική κοινωνική κωμωδία «ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ» στο αμφιθέατρο του Δήμου Σουφλίου. Οι μαθητές συνάντησαν τους νεαρούς και πολύ ταλαντούχους ηθοποιούς, γνωστούς από τις μέχρι τώρα δουλειές τους στην τηλεόραση, να ενσαρκώνουν πολλούς τύπους ανθρώπων που συναντάμε στην καθημερινή μας ζωή, όπως του εθισμένου σε οικονομικούς όρους, του μετανάστη, ενός πρώην μεγάλου ονόματος της πίστας και άλλους πολλούς.

foto                                       foto3

Τους ρόλους υποδύθηκαν δύο ηθοποιοί, αφού η μία έπρεπε να απουσιάζει από την παράσταση, οι οποίοι εργάστηκαν με μεράκι με σκοπό να υπενθυμίσουν τα διάφορα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο Νεοέλληνας. Οι μαθητές γέλασαν , ένιωσαν την αισιοδοξία και την ελπίδα με την οποία πρέπει να αντικρύζουν τα γεγονότα, χειροκρότησαν με την ψυχή τους  αντιλαμβανόμενοι πως το σύνθημα της εποχής μας δεν είναι το « Σώπα» που θέλουν κάποιοι επιτήδειοι αλλά το « Μίλα» και ένιωσαν υπερήφανοι όταν άκουσαν τον κατάλογο επιχειρημάτων που αποδείκνυε πόσο μεγάλη είναι η αξία του Έλληνα και πως η Ελλάδα είναι μια φλόγα ασίγαστη στον κόσμο ολόκληρο.

Ελπίζουμε και στο μέλλον να παρακολουθήσουμε ανάλογες παραστάσεις που θα ψυχαγωγούν και συνάμα θα διαπαιδαγωγούν τη νέα γενιά δίνοντας της κίνητρο να πλησιάσει την τέχνη του θεάτρου.