Αρχική

Διαδικτυακή Ημερίδα Euroscola για την Προστασία της Δημοκρατίας και των Θεμελιωδών Δικαιώματων

Σήμερα Παρασκευή 26 Απριλίου 2024 μαθητές και μαθήτριες του ΓΕΛ Σουφλίου συμμετείχαν σε διαδικτυακή ημερίδα  EUROSCOLA σε απευθείας σύνδεση με την αίθουσα του  Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στο Στρασβούργο. Η θεματική της ημερίδας ήταν: Η Προστασία της Δημοκρατίας και των Θεμελιωδών Δικαιωμάτων στην Ευρώπη. Οι μαθητές/τριες μαζί με ομότιμούς τους από ολόκληρη την Ευρώπη,  συνομίλησαν με τον πρώτο Αντιπρόεδρο  του ΕΚ, κο  Othmar KARAS και του έθεσαν τον προβληματισμό τους σχετικά με την επισφαλή κατάσταση της διεθνούς ειρήνης και το αν μπορούμε να αισθανόμαστε ασφαλείς στην Ευρώπη του σήμερα αλλά και του αύριο. Στην ημερίδα, τονίστηκε ιδιαίτερα η σπουδαιότητα της συμμετοχής στις επικείμενες Ευρωεκλογές του Ιουνίου. Η ερώτηση που ετέθη στον κο KARAS μετά το 10:53’ του παρακάτω βίντεο.

fwtoteliko

4η Απριλίου Ημέρα Αδέποτων Ζώων Συντροφιάς

Η 4η ΑΠΡΙΛΙΟΥ είναι παγκόσμια ημέρα αφιερωμένη στα αδέσποτα ζώα συντροφιάς. Στο πλαίσιο αυτό, την Παρασκευή 26 Απριλίου 2024, επισκέφτηκε τη σχολική μας μονάδα ο κος Δελησταμάτης Βασίλειος, κτηνίατρος,  Δ/ντής του Δημόσιου Κτηνιατρείου Σουφλίου και νυν Περιφερειακός Σύμβουλος, ο οποίος ενημέρωσε και ευαισθητοποίησε τους/τις μαθητές/τριες του σχολείου μας σχετικά με την αξία των ζώων συντροφιάς στη ζωή του ανθρώπου, το μεγάλο πρόβλημα της εγκατάλειψής τους από τους ιδιοκτήτες του αλλά και τη σπουδαιότητα της στείρωσης για τα αδέσποτα ζώα. Τι σημαίνει ζωοφιλία; Έχουν τα ζώα δικαιώματα; Τι συνεπάγεται η κατοχή ενός ζώου συντροφιάς ως προς την ευθύνη που αναλαμβάνω ως ιδιοκτήτης του; Ποια είναι η ισχύουσα νομοθεσία για την κακοποίηση των ζώων; Αυτά και πολλά ακόμη είναι μερικά από τα θέματα που έθιξε ο κος Δελησταμάτης στην παρουσίασή του, που οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Στη συνέχεια η Ομάδα Δίωξης της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων του Τελωνείου Ν. Ορεστιάδας, παρουσίασε  στο μαθητικό κοινό την υπηρεσία του και τον ιδιαίτερο ρόλο που τα σκυλιά ανίχνευσης διαδραματίζουν σε αυτήν. Ο «Ice», ο  ανιχνευτής σκύλος της ΑΑΔΕ, συνοδευόμενος από τον εκπαιδευτή του, «ξετρύπωσε» ύποπτη ναρκωτική ουσία που ο εκπαιδευτής του είχε τοποθετήσει στην αίθουσα από πριν για τον σκοπό της παρουσίασης. Οι  μαθητές/τριες είδαν έτσι με άμεσο τρόπο ένα  μικρό δείγμα  της εργασίας που επιτελεί ο σκύλος, συνδράμοντας το έργο της ανίχνευσης. Ο βιωματικός χαρακτήρας της συγκεκριμένης δράσης αλλά και η υποδειγματική συνεργασία του εκπαιδευτή και του ζώου συνεπήρε μαθητές/τριες  και εκπαιδευτικούς.

fwto teliko

The Tipping Point- Πρόγραμμα υποστήριξης μαθητών/τριών για τις πληγείσες περιοχές του Έβρου και της Θεσσαλίας

Το Γενικό Λύκειο Σουφλίου συμμετείχε με ομάδα είκοσι μαθητών/τριών της Α και Β Λυκείου στο Πρόγραμμα Υποστήριξης μαθητών/τριών στις πληγείσες περιοχές του Νομού Έβρου και της Περιφέρειας Θεσσαλίας. Οι μαθητές/τριες συμμετείχαν σε συνεδρίες με ειδικούς επιστήμονες σχετικά με την πρόληψη της καταστροφής και την τεράστια σημασία που αυτή έχει, την ψυχολογική και πρακτική διαχείριση της επόμενης μέρας καθώς και τη σπουδαιότητα της συλλογικής, εθελοντικής οργάνωσης και συνεργασίας σε επίπεδο κοινότητας. Στο τελικό στάδιο της υλοποίησης της δράσης οι μαθητές/τριες εργάστηκαν σε επιμέρους ομάδες και δημιούργησαν μια αφίσα με το σχέδιο δράσης για το σχολείο και την κοινότητα.

THE TIPPING POINT ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΣΟΥΦΛΙΟΥ ΑΦΙΣΑ ΣΧΕΔΙΟΥ ΔΡΑΣΗΣ

• Προβολές: 5

Ενημερωτική συνάντηση με εκπρόσωπο της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής

Την Παρασκευή 13/4/2024 επισκέφτηκε το ΓΕΛ ΣΟΥΦΛΙΟΥ εκπρόσωπος της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής, προκειμένου να ενημερώσει τους μαθητές τις Γ΄ Λυκείου, αφ ενός για τα τμήματα που λειτουργούν στη σχολή, αφετέρου για τα επαγγέλματα του μέλλοντος και τη ζήτηση στην αγορά εργασίας. Οι μαθητές παρακολούθησαν με ενδιαφέρον όλη την παρουσίαση και του απεύθυναν ερωτήσεις και απορίες που αφορούσαν τις διαφορετικές κατευθύνσεις και διεξόδους για κάθε εξειδίκευση. Ο ίδιος τους επεσήμανε επιπλέον για την υποτροφία που διαθέτει κάθε χρόνο η σχολή, σε μαθητές που πληρούν κάποιες προϋποθέσεις.

american farm school teliko

• Προβολές: 4