The Tipping Point- Πρόγραμμα υποστήριξης μαθητών/τριών για τις πληγείσες περιοχές του Έβρου και της Θεσσαλίας

Το Γενικό Λύκειο Σουφλίου συμμετείχε με ομάδα είκοσι μαθητών/τριών της Α και Β Λυκείου στο Πρόγραμμα Υποστήριξης μαθητών/τριών στις πληγείσες περιοχές του Νομού Έβρου και της Περιφέρειας Θεσσαλίας. Οι μαθητές/τριες συμμετείχαν σε συνεδρίες με ειδικούς επιστήμονες σχετικά με την πρόληψη της καταστροφής και την τεράστια σημασία που αυτή έχει, την ψυχολογική και πρακτική διαχείριση της επόμενης μέρας καθώς και τη σπουδαιότητα της συλλογικής, εθελοντικής οργάνωσης και συνεργασίας σε επίπεδο κοινότητας. Στο τελικό στάδιο της υλοποίησης της δράσης οι μαθητές/τριες εργάστηκαν σε επιμέρους ομάδες και δημιούργησαν μια αφίσα με το σχέδιο δράσης για το σχολείο και την κοινότητα.

THE TIPPING POINT ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΣΟΥΦΛΙΟΥ ΑΦΙΣΑ ΣΧΕΔΙΟΥ ΔΡΑΣΗΣ

Ομιλία- συζήτηση με θέμα:" Ο καρκίνος χτυπάει την πόρτα του δικού μου ανθρώπου. Πώς το διαχειρίζομαι;"

Dr Χρηστάκη Αγγελική       Δρ Χρηστάκη αγγελική 2

Σήμερα Παρασκευή 3/11/2023, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ και  της Β΄ τάξης του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ομιλία με θέμα: « Ο καρκίνος χτυπάει την πόρτα του δικού μου ανθρώπου: Πώς το διαχειρίζομαι;», με ομιλήτρια τη Δρα Αγγελική Χρηστάκη, ψυχαναλύτρια, κλινική́ ψυχολόγο, διδάκτορα ψυχοπαθολογίας και ψυχανάλυσης και  διευθύντρια ερευνών στο Πανεπιστήμιο της Σορβόννης. Η κ. Χρηστάκη τοποθετήθηκε με ευαισθησία απέναντι στα αρνητικά συναισθήματα που μπορεί να επιφέρει η ανακοίνωση της ασθένειας στον ίδιο τον πάσχοντα αλλά και στο περιβάλλον του, ενώ τονίστηκε ιδιαίτερα η τεράστια σημασία των δεσμών και των σχέσεων προς ουσιαστική στήριξη των νοσούντων. Προέτρεψε τους μαθητές και τις μαθήτριες να εμπιστεύονται την επιστήμη, τους μετέφερε ελπιδοφόρα μηνύματα για τις εξελίξεις στην αντιμετώπιση της νόσου και ήταν πρόθυμη να απαντήσει στις απορίες των μαθητών/τριών με ειλικρίνεια και αμεσότητα στη συζήτηση που ακολούθησε.