Συνεργατική έκδοση του ΓΕΛ Σουφλίου με την εφημερίδα ΤΟ ΒΗΜΑ

photo insta 1

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ!!!

ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 7 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2024

«Κάθε σχολείο, μια δική του εφημερίδα»

Οι μαθητές/τριες του ΓΕΛ Σουφλίου παρουσιάζουν τον τόπο τους, και όχι μόνο,  στο ειδικό ένθετο της εφημερίδας ΤΟ ΒΗΜΑ, που κυκλοφορεί αυτήν την Κυριακή 7 Απριλίου 2024.

«Το Βήμα» άνοιξε τις σελίδες του στα σχολεία της Ελλάδας για να δει τις πόλεις της μέσα από τα μάτια των μαθητών και μαθητριών τους. Σε αυτό το πλαίσιο πρόσφερε λοιπόν,  τη δυνατότητα στους νέους και στις νέες του  σχολείου μας  να φτιάξουν μια ολοκληρωμένη εφημερίδα, με ξεχωριστό περιεχόμενο και σελιδοποίηση όπως αυτοί/ές  την επιθυμούν. Οι μαθητές/τριες έγιναν δημοσιογράφοι και ερευνητές/τριες και προσέγγισαν τη γνώση με διαφορετικούς τρόπους. Έγραψαν άρθρα, πήραν συνεντεύξεις, έκαναν ρεπορτάζ, φωτογράφισαν, ζωγράφισαν, προβληματίστηκαν, συνεργάστηκαν, διασκέδασαν. Η δουλειά τους ανέδειξε ξεχωριστές πλευρές της ιστορίας, του φυσικού κάλλους και της λαογραφίας του Σουφλίου αλλά και προβληματισμούς όπως, ποια είναι η εικόνα της Παιδείας κατά την άποψη τους, ή πώς είναι η καθημερινότητα ενός νέου ανθρώπου στο Σουφλί του σήμερα. Τι αποτύπωμα άφησαν οι πυρκαγιές  του καλοκαιριού και ποιες ελπίδες υπάρχουν για το μέλλον; Αυτά και πολλά ακόμα θα διαβάσετε σε αυτό το πρωτότυπο, δημοσιογραφικό εγχείρημα των παιδιών μας, που αξίζει να πάρετε στα χέρια σας .

Η δράση αυτή, που βρίσκεται υπό την αιγίδα του υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, βραβεύτηκε πρόσφατα στο πλαίσιο των βραβείων «Education Leader Awards», ενώ το σύνολο των εφημερίδων που έχουν τυπωθεί ως σήμερα είναι διαθέσιμες και σε ηλεκτρονική μορφή στην ομώνυμη ενότητα του ψηφιακού «Βήματος».

photo insta 2