4η Απριλίου Ημέρα Αδέποτων Ζώων Συντροφιάς

Η 4η ΑΠΡΙΛΙΟΥ είναι παγκόσμια ημέρα αφιερωμένη στα αδέσποτα ζώα συντροφιάς. Στο πλαίσιο αυτό, την Παρασκευή 26 Απριλίου 2024, επισκέφτηκε τη σχολική μας μονάδα ο κος Δελησταμάτης Βασίλειος, κτηνίατρος,  Δ/ντής του Δημόσιου Κτηνιατρείου Σουφλίου και νυν Περιφερειακός Σύμβουλος, ο οποίος ενημέρωσε και ευαισθητοποίησε τους/τις μαθητές/τριες του σχολείου μας σχετικά με την αξία των ζώων συντροφιάς στη ζωή του ανθρώπου, το μεγάλο πρόβλημα της εγκατάλειψής τους από τους ιδιοκτήτες του αλλά και τη σπουδαιότητα της στείρωσης για τα αδέσποτα ζώα. Τι σημαίνει ζωοφιλία; Έχουν τα ζώα δικαιώματα; Τι συνεπάγεται η κατοχή ενός ζώου συντροφιάς ως προς την ευθύνη που αναλαμβάνω ως ιδιοκτήτης του; Ποια είναι η ισχύουσα νομοθεσία για την κακοποίηση των ζώων; Αυτά και πολλά ακόμη είναι μερικά από τα θέματα που έθιξε ο κος Δελησταμάτης στην παρουσίασή του, που οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Στη συνέχεια η Ομάδα Δίωξης της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων του Τελωνείου Ν. Ορεστιάδας, παρουσίασε  στο μαθητικό κοινό την υπηρεσία του και τον ιδιαίτερο ρόλο που τα σκυλιά ανίχνευσης διαδραματίζουν σε αυτήν. Ο «Ice», ο  ανιχνευτής σκύλος της ΑΑΔΕ, συνοδευόμενος από τον εκπαιδευτή του, «ξετρύπωσε» ύποπτη ναρκωτική ουσία που ο εκπαιδευτής του είχε τοποθετήσει στην αίθουσα από πριν για τον σκοπό της παρουσίασης. Οι  μαθητές/τριες είδαν έτσι με άμεσο τρόπο ένα  μικρό δείγμα  της εργασίας που επιτελεί ο σκύλος, συνδράμοντας το έργο της ανίχνευσης. Ο βιωματικός χαρακτήρας της συγκεκριμένης δράσης αλλά και η υποδειγματική συνεργασία του εκπαιδευτή και του ζώου συνεπήρε μαθητές/τριες  και εκπαιδευτικούς.

fwto teliko