Διαδικτυακή Ημερίδα Euroscola για την Προστασία της Δημοκρατίας και των Θεμελιωδών Δικαιώματων

Σήμερα Παρασκευή 26 Απριλίου 2024 μαθητές και μαθήτριες του ΓΕΛ Σουφλίου συμμετείχαν σε διαδικτυακή ημερίδα  EUROSCOLA σε απευθείας σύνδεση με την αίθουσα του  Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στο Στρασβούργο. Η θεματική της ημερίδας ήταν: Η Προστασία της Δημοκρατίας και των Θεμελιωδών Δικαιωμάτων στην Ευρώπη. Οι μαθητές/τριες μαζί με ομότιμούς τους από ολόκληρη την Ευρώπη,  συνομίλησαν με τον πρώτο Αντιπρόεδρο  του ΕΚ, κο  Othmar KARAS και του έθεσαν τον προβληματισμό τους σχετικά με την επισφαλή κατάσταση της διεθνούς ειρήνης και το αν μπορούμε να αισθανόμαστε ασφαλείς στην Ευρώπη του σήμερα αλλά και του αύριο. Στην ημερίδα, τονίστηκε ιδιαίτερα η σπουδαιότητα της συμμετοχής στις επικείμενες Ευρωεκλογές του Ιουνίου. Η ερώτηση που ετέθη στον κο KARAS μετά το 10:53’ του παρακάτω βίντεο.

fwtoteliko