Επίσκεψη του ΓΕΛ Σουφλίου στο Europe Direct Αν. ΜΑκεδονίας-Θράκης

Στις 05-04-2023 στο πλαίσιο της ημερήσιας εκδρομής του Λυκείου Σουφλίου στην Ξάνθη, οι μαθητές της Α' τάξης επισκέφθηκαν τα Γραφεία του Κέντρου Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης Europe Direct Αν. Μακεδονίας και Θράκης κι ενημερώθηκαν από τον υπεύθυνο του Γραφείου κ. Παναγιώτη Μπαρδακη για τις προκλήσεις και τις ευκαιρίες των νέων στην Ευρώπη του σήμερα

ED 1       ED 2   ED 3

Το σχολείο μας είχε την χαρά να είναι το πρώτο που επισκέπτεται τις νέες εγκαταστάσεις του Κέντρου στο νεοκλασικό κτίριο επί της οδού 4ης Οκτωβρίου 1919 και μεσα απο την εξαιρετική παρουσίαση του κ. Μπαρδακη γνώρισε την ιστορία του οικηματος και πληροφορηθκε συγκεκριμένα στατιστικά στοιχεία για τη θέση της χώρας μας αναφορικά με την ένταξη και την πορεία μας στην Ευρώπη αλλά και τη σειρά μας στον κατάλογο των μελών κρατών της ΕΕ στους τομείς εργασίας-απασχόλησης-ανεργίας

Η πλέον σημαντική πληροφόρηση και αυτό που εντυπωσίασε τους μαθητες μας ήταν εκείνη που αφορούσε στην σημασία και τις δυνατότητες του οργανωμένου και προσηλωμενου σε συγκεκριμένο στόχο εθελοντισμού, στις ευκαιρίες συμμετοχής τους στην Ευρωπαϊκή Εθελοντική Υπηρεσία που παρέχει η Ευρώπη, στις δυνατότητες που προσφέρονται στους νέους με την έκδοση της Ευρωπαϊκής Κάρτας Νέων και κυρίως στην ανάγκη-απαίτηση της εποχής μας για ανάπτυξη/καλλιέργεια δεξιοτήτων ως προϋπόθεση για την επαγγελματική ανέλιξη τους, καθώς το 2023 έχει οριστεί έτος δεξιοτήτων!

ED 5    ED 4

Η συγκεκριμένη επίσκεψη εντάσσεται στις δράσεις του σχολείου μας ως Σχολείο-Πρέσβης του ΕΚ και στην σταθερή -τα τελευταία χρόνια- κι εξαιρετική συνεργασία μας με το Κέντρο Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης Europe Direct Αν. Μακεδονίας και Θράκης. Πολλαπλά τα οφέλη των Μαθητών-Πρεσβεων και των Μαθητών Εθελοντών μας, καθώς γίνονται κοινωνοι και πολλαπλασιαστες της δράσης των αντίστοιχων Κέντρων και των προκλήσεων-προσκλήσεων για τους νέους στην Ευρώπη του σήμερα!!