Eνημέρωση στο ΓΕΛ Σουφλίου με θέμα 'Η Αντισύλληψη στην περίοδο της εφηβείας"

Τη Δευτέρα 13 Μαρτίου 2023 επισκέφτηκαν το ΓΕΛ Σουφλίου μαίες από το Κέντρο Υγείας Σουφλίου προκειμένου να μιλήσουν στους μαθητές της Α΄ και της Β΄ Λυκείου για την αντισύλληψη.

ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΨΗ 1             ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΨΗ 2

Οι μαθητές στην περίοδο της εφηβείας έχουν ανάγκη πληροφόρησης και ενημέρωσης πάνω σε σημαντικά θέματα που μέχρι πριν λίγα χρόνια μπορεί να θεωρούνταν ταμπού. Τη σημερινή εποχή, όμως, οι προκαταλήψεις και τα στερεότυπα πρέπει να μένουν στην άκρη, όταν πάνω από όλα βρίσκεται ο έφηβος και η ανάγκη προστασίας του.

Οι εκπρόσωποι του Κέντρου Υγείας με ευγενικό, κατατοπιστικό και επεξηγηματικό λόγο έδωσαν στους μαθητές να κατανοήσουν την ανάγκη της αντισύλληψης δίνοντάς τους τα εχέγγυα να βγουν στην κοινωνία με πληροφόρηση και περισσότερη από πριν ετοιμότητα να αντιμετώπισουν κάποιες καταστάσεις.

Ευχαριστούμε πολύ τις κυρίες από το Κέντρο Υγείας Σουφλίου

ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΨΗ 3