Εορτασμός της Εθνικής Επετείου της 25ης Μαρτίου 1821

Σήμερα Δευτέρα 25 Μαρτίου 2024, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γενικού Λυκείου Σουφλίου συμμετείχαν στη δοξολογία και τη μαθητική παρέλαση που ακολούθησε για τον εορτασμό της Εθνικής Επετείου της 25ης Μαρτίου 1821. Χρονιά πολλά σε όλους και όλες!!!

teliko teliko1   teliko teliko2

Το ΓΕΛ Σουφλίου τιμά την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας

Οι μαθητές/τριες του Λυκείου Σουφλίου πάντοτε προβληματισμένοι για ευαίσθητα θέματα, κατέγραψαν τις δικές τους σκέψεις και έδωσαν το δικό τους μήνυμα   προς τις Γυναίκες και όλο τον κόσμο. Ελπίζοντας ότι αυτή η τρομακτική κατάσταση αιώνων που βιώνουν οι γυναίκες, θα σταματήσει κάποια στιγμή, και αισιοδοξώντας ότι αυτές θα βρουν επιτέλους την ισότητα και την αναγνώριση των δικαιωμάτων τους, θα έχουν ελευθερία έκφρασης και ισότιμη και αξιοπρεπή  αντιμετώπιση σε όλους τους τομείς της καθημερινότητας, στο σπίτι, στην εργασία, στην κοινωνία.

eikona gynaika teliko

Το ΓΕΛ Σουφλίου τιμά τους νεκρούς του δυστυχήματος στα Τέμπη

Σήμερα Τετάρτη 28 Φεβρουαρίου 2024,  ένα χρόνο μετά από το δυστύχημα στα Τέμπη, οι μαθητές/τριες του Γενικού Λυκείου Σουφλίου τίμησαν τη μνήμη των 57 νεκρών του δυστυχήματος. Τήρησαν ενός λεπτού σιγή, αναγνώστηκε το ποίημα που έγραψε η μαθήτρια της Γ' Λυκείου Χριστίνα Γ. και σχημάτισαν με το σώμα τους τον αριθμό 57, όσοι ήταν και οι νεκροί. Σε συνεργατικό συννεφόλεξο αποτύπωσαν το συναίσθημά τους για τη σημερινή ημέρα. Το μήνυμά τους ένα: δεν ξεχνούν και ζητούν δικαίωση για τους νεκρούς.

tempi istoselida teliko

Ένας χρόνος

Ήταν απόκριες.

Μου έστειλες μήνυμα

«Ξεκινάμε, θα σου στείλω,

όταν φτάσω»

ένας χρόνος από τότε που

πήρες το τρένο της επιστροφής

ένας χρόνος από τότε που

για τελευταία φορά σ’ αγκάλιασα σφιχτά

ένας χρόνος από τότε που

έλαβα το τελευταίο σου μήνυμα

ένας χρόνος από το

τελευταίο σου ταξίδι

ένας χρόνος από τότε που

σε περίμενα στη στάση για ώρες,

ενώ ο χρόνος είχε παγώσει…

«Παιδί μου, πού είσαι; Σε πεθύμησα!

Σήκωσε το τηλέφωνο…»

ήταν απόκριες.

για τελευταία φορά μασκαρεύτηκες

Αλήθεια , όμως, παιδί μου

Εσύ θα έπρεπε να μασκαρευτείς

ή

Αυτοί που σε πήραν μακριά μου;

Χριστίνα Γ. (μαθήτρια Γ’ Λυκείου)

Έκφραση συλλυπητηρίων

Με μεγάλη θλίψη και πολλή συγκίνηση οι μαθητές/τριες του σχολείου μας και ο Σύλλογος Διδασκόντων, αποχαιρετήσαμε σήμερα τον μαθητή μας της Γ’ τάξης, Μεχμέτ Σεπετσή. Η είδηση του θανάτου του μας συγκλόνισε όλους. Εκφράζουμε τη συμπαράστασή μας  στους  γονείς και τα αδέλφια του,  και μεταφέρουμε τα ειλικρινή συλλυπητήρια του συνόλου της εκπαιδευτικής κοινότητας του Ν. Έβρου.

Καλό ταξίδι αγαπημένε μας Μεχμέτ, θα σε θυμόμαστε πάντα!

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου συγκέντρωσε χρηματικό ποσό που θα προσφερθεί στον σύλλογο Ατόμων με Αναπηρία "ΝΗΜΑ ΖΩΗΣ", στη μνήμη του εκλιπόντα.

MapΕρμού 1, 68400, Σουφλί

phone 2554022294