Γενικά

ΜΑΘΗΤΕΣ ΣΥΝΟΙΚΟΥΝΤΕΣ ΜΕ ΕΥΠΑΘΗ ΑΤΟΜΑ (ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΗ ΑΠΟΥΣΙΩΝ & ΕΝΤΑΞΗ ΣΕ ΤΜΗΜΑΤΑ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ)-ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ ΕΩΣ ΔΕΥΤΕΡΑ 19-04-2021

Μαθητές/τριες που συνοικούν με άτομα ευπαθών ομάδων έχουν τη δυνατότητα να ενταχθούν σε τμήματα εξ αποστάσεως εκπαίδευσης και να δικαιολογηθούν οι απουσίες τους για το Β΄ τετράμηνο έπειτα από έλεγχο των απαιτούμενων δικαιολογητικών και την έγκριση ειδικής Επιστημονικής Επιτροπής. Κατάθεση δικαιολογητικών στο σχολείο μέχρι την Δευτέρα 19-04-2021.

Τα δικαιολογητικά είναι τα ακόλουθα:
  1. αίτηση – υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/1986 (μέσω gov.gr ή με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής) για την συμμετοχή τους στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση.
  2. σε σφραγισμένο φάκελο α) το σύνολο των δικαιολογητικών που έχουν εκδοθεί από δημόσιες δομές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας υγείας που αποδεικνύουν ότι το συνοικούν με αυτούς πρόσωπο πάσχει από σοβαρό ή σοβαρά υποκείμενο/α νόσημα / νοσήματα του άρθρου 2 της ανωτέρω ΚΥΑ β) υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/1986 (μέσω gov.gr ή με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής), ότι επιθυμούν η Επιστημονική Επιτροπή  να προβεί στην επεξεργασία των φακέλων τους.
Επισυνάπτονται τα αντίστοιχα ΦΕΚ:
α) ΦΕΚ Β΄455/06-02-2021 (επισημαίνονται με χρώμα τα νοσήματα ατόμων που συγκατοικούν με μαθητή/τρια, βάσει των οποίων μαθητής/ μαθήτρια δικαιούται την υποβολή των ανωτέρω εγγράφων
β) ΦΕΚ Β΄1512/14-04-2021 (τροποποίηση)
  • Προβολές: 1

Υποβολή Αιτήσεων-Δηλώσεων για τις Πανελλαδικές εξετάσεις 2021 (ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ)

Στο διάστημα 8-19 Μαρτίου 2021 θα υποβάλουν Αίτηση-Δήλωση οι παλαιοί απόφοιτοι που επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για τις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ 2021.

• Η Αίτηση – Δήλωση για συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις υποβάλλεται από τους αποφοίτους στα Λύκεια.
  • Ο υποψήφιος βρίσκει αναρτημένο στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας minedu.gov.gr στο σύνδεσμο ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, το υπόδειγμα της Α-Δ (Α-Δ απόφοιτος), το κατεβάζει και αν μπορεί το εκτυπώνει. Αν δεν μπορεί να το εκτυπώσει, μπορεί να το προμηθευτεί από το Λύκειό του.
  • Το συμπληρώνει χειρόγραφα (μόνο τα γκρι στοιχεία) και το υποβάλλει συμπληρωμένο, μέσα στην προβλεπόμενη προθεσμία από Δευτέρα 8 Μαρτίου έως Παρασκευή 19 Μαρτίου 2021, στο Λύκειο από το οποίο αποφοίτησε ή στο πλησιέστερο στην κατοικία του Λύκειο. Σε όποιο Λύκειο υποβληθεί η Α-Δ του αποφοίτου, σε αυτό το Λύκειο ή στο αντίστοιχο εξεταστικό κέντρο θα εξεταστεί ο απόφοιτος.

Εν μέσω έκτακτων υγειονομικών συνθηκών και προκειμένου να τηρηθούν όλα τα προβλεπόμενα μέτρα υγιεινής και ασφάλειας οι υποψήφιοι θα πρέπει:

Περισσότερα: Υποβολή Αιτήσεων-Δηλώσεων για τις Πανελλαδικές εξετάσεις 2021 (ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ)

• Προβολές: 16

Δικαιολόγηση απουσιών / Ένταξη στην εξ΄ αποστάσεως εκπαίδευση

Δικαιολόγηση απουσιών των μαθητών που συνοικούν με άτομα που πάσχουν από σοβαρό/ά υποκείμενο/α νόσημα/τα και ταυτόχρονα δυνατότητα να παρακολουθούν μαθήματα εξ αποστάσεως εκπαίδευσης.

Σύμφωνα με την εγκύκλιο 15717/ΓΔ4/09-02-2021 και σε εφαρμογή της απόφασης 14109/ΓΔ4/06-02-2021 οι κηδεμόνες ή οι ενήλικοι μαθητές μπορούν να υποβάλλουν στην Διεύθυνση του Λυκείου έως την Παρασκευή 12-02-2021  αίτηση και δικαιολογητικά όπως αυτά ορίζονται στην εγκύκλιο για τη δικαιολόγηση απουσιών και την δυνατότητα ένταξης στην παρακολούθηση εξ αποστάσεως εκπαίδευσης.

• Προβολές: 33

Ενημέρωση σχετικά με Πρόσκληση-Επιλογή-Κατανομή στρατεύσιμου προσωπικού (Κατάθεση Δελτίου Απογραφής γεννηθέντων το έτος 2003)

Αγαπητοί μαθητές,

Σε συνέχεια της ενημέρωσής σας για την υποχρέωσή σας (ΟΣΟΙ ΕΙΣΤΕ ΓΕΝΝΗΜΕΝΟΙ ΤΟ 2003) ως στρατεύσιμοι  κλάσης 2024 (γεννημένοι το 2003) για κατάθεση Δελτίου Απογραφής από 02-01-2021 έως 31-03-2021, σας επισημαίνουμε ότι λόγω συνθηκών κορονοϊού έχει τεθεί σε λειτουργία από τις 02-01-2021 εφαρμογή ηλεκτρονικής κατάθεσης Δελτίου Απογραφής, που θα γίνει από εσάς τους ίδιους ως στρατεύσιμους. Η είσοδος στην εφαρμογή προϋποθέτει την έκδοση από μέρους σας Αριθμού Φορολογικού Μητρώου (ΑΦΜ) και κωδικών πρόσβασης Taxisnet.

Σας παραθέτουμε αυτούσιο το κείμενο της εγκυκλίου, το οποίο έχει σταλεί τις προηγούμενες ημέρες και στους γονείς σας.

«Οι άρρενες στρατεύσιμοι κλάσεως 2024 (γεννηθέντες το έτος 2003) δύνανται να καταθέσουν ηλεκτρονικά Δελτίο Απογραφής από 02-01-2021 έως 31-03-2021 μέσω του διαδικτυακού τόπου www.stratologia.gr, με χρήση προσωπικών κωδικών Taxisnet,  μεταβαίνοντας στον σύνδεσμο https://www.stratologia.gr/el/katauesh_da_idioti ».

Παρακαλούμε να προβείτε στις αντίστοιχες ενέργειες εντός των ημερομηνιών προθεσμίας (02-01-2021 έως 31-03-2021).
 *** ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΜΗΝΥΜΑ ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΝΗΜΕΝΟΙ ΤΟ ΕΤΟΣ 2003.

• Προβολές: 28

MapΕρμού 1, 68400, Σουφλί