The Tipping Point-100 Mentors- Έναρξη συνεδριών

Την Πέμπτη 16 Νοεμβρίου 2023, μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την ενημέρωση σχετικά με τους  κλάδους  της Φαρμακευτικής και της ιατρικής έρευνας ,  τις σύγχρονες εφαρμογές τους, αλλά και τις προοπτικές των συγκεκριμένων επαγγελμάτων. Την ενημέρωση πραγματοποίησε ο κ. Κωνσταντίνος Κουλούσιος, Ιατρός- Νεφρολόγος με ειδίκευση σε σπάνιες αιματολογικές ασθένειες.

Σε μια μεστή και άκρως κατατοπιστική παρουσίαση, απάντησε με σαφήνεια και επιστημοσύνη στις απορίες των μαθητών/τριών  κατά τη συζήτηση που ακολούθησε. Η δράση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος The Tipping Point,  στο οποίο το σχολείο μας συμμετέχει για τέταρτη συνεχή χρονιά. Με σύνθημα « Αλλάζουμε βιωματικά έναν μαθητή, μια τάξη, ένα σχολείο, μια κοινωνία σε κάθε άκρη της Ελλάδας» ο οργανισμός The Tipping Point-100 mentors, φέρνει σε επαφή μαθητές και μαθήτριες από κάθε γωνιά της Ελλάδας με διακεκριμένους επιστήμονες και επαγγελματίες από κάθε κλάδο σπουδών, με σκοπό να ενημερώσουν, να κατατοπίσουν και να καθοδηγήσουν μαθητές/τριες λυκείου στα επόμενα ακαδημαϊκά και επαγγελματικά τους βήματα αλλά και στην προώθηση της ανάπτυξης των  οριζόντιων δεξιοτήτων τους. "Τι σπουδές χρειάζονται για το επάγγελμα του ψυχολόγου/του γιατρού/ του προγραμματιστή; Πώς μπορώ να αποφασίσω με τι θέλω να ασχοληθώ στη ζωή μου; Πώς συντάσσω ένα βιογραφικό; Πού και πώς μπορώ να προσφέρω εθελοντική εργασία στην Ελλάδα και στον κόσμο;", είναι μερικά μόνο από τα θέματα που θα μας απασχολήσουν για το τρέχον σχολικό έτος.

The Tipping Point 16112023 1

The Tipping Point 16112023 2