The Tipping Point-100 Mentors- Συνέχιση των συνεδριών

Με δύο νέες συνεδρίες εμπλουτίστηκε η συμμετοχή του σχολείου μας στο πρόγραμμα The Tipping Point. Tην Παρασκευή 30 Νοεμβρίου με την κα Ιωάννα Τσόκα, επικεφαλής του τμήματος επικοινωνίας της Sanofi Ελλάδας, υπεύθυνη για την ανάπτυξη και εφαρμογή της επικοινωνιακής στρατηγικής της Sanofi στην Ελλάδα, οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν και συζήτησαν για την ευελιξία στον επαγγελαμτικό στίβο αλλά και τη σημασία τη; απόκτησης των αποκαλούμενων soft skills, σε συνδυασμό με τις σπουδές και τους ακαδημαϊκούς τίτλους, οι οποίοι απο μόνοι τους δε φαίνεται να αρκούν στα παρόντα επαγγεμπατικά περιβάλλοντα. Την Παρασκευή στις 8 Δεκαμβρίου οι μαθητές/τριες συνομίλησαν με την κα Ηρώ Δίμιζα, σύμβουλο marketing, για το marketing και τις επαγγελματικές προοπτικές που προσφέρει. Με την κατατοπιστική παρουσίασή της οι μαθητές/τριες αντιλήφθηκαν τις πολλαπλές δυνατότητες και διεξόδους  που προσφέρει ο συγκεκριμένος επαγγελματικός τομέας, η ευελιξία που τον διακρίνει αλλά και η ανάγκη ο κάθε ενδιαφερόμενος να ασχοληθεί με αυτόν, να έχει δημιουργήσει ένα ισχυρό σύστημα αξιών και προσωπικών αρχών , για να ανταπεξέλθει στο αναταγωνιστικό και απαιτητικό περβάλλον του τομέα αυτού.